Chardonnay

Nová Vieska - Veterný vrch, Chardonnay je medzinárodne pestovaná odroda, ktorá sa veľmi dobre etablovala aj na Slovensku.

Chardonnay je medzinárodne pestovaná odroda, ktorá sa veľmi dobre etablovala aj na Slovensku. Odhaduje sa, že pochádza z Francúzska a v minulosti sa často vydávala za Rulandské biele. Jej príbuznými sú Rulandské modré, Rulandské šedé a Rulandské biele. Vína z odrody Chardonnay bývajú krásne aromatické a plné v chuti. Najkrajšie vína bývajú z viac vyzretého hrozna, kedy sa do vína premietne mango a žltý melón. Ak má vinár kvalitnejšie hrozno, mal by vínu umožniť kvasiť a vyzrievať v dubovom sude. Víno získa ďalší rozmer v podobe maslového a dubového vnemu. Túto odrodu vo svete azda najviac preslávilo Burgundsko, Kalifornia a Austrália. Na Slovensku vyrobené vína z tejto odrody dosahujú skvelé parametre. Slovensko sa nachádza na severnom okraji vinohradníckeho sveta, a preto sú naše Chardonnay sviežejšie, šťavnatejšie, plné tropického ovocia a zeleného jablka.

V Novej Vieske sme Chardonnay vysadili v strede mierne zvlneného kopcovitého terénu, kde sa nachádza hlina s malou prímesou vápencových kamienkov. Lokalita sa vyznačuje veľmi malým množstvom úhrnu ročných zrážok. Hlinené podložie zadžiava vodu, ktorú vinica čerpá v období sucha. Chardonnay sa výborne cíti v hline a ešte lepšie výsledky dosahujú vína, ak je vinica vysadená na vápenatom podloží. Veríme, že sme pre budúce vína urobili maximum a budeme si to môcť každoročne preveriť ochutnávaním nášho skvelého Chardonnay z produkcie Naše vinohrady.

Facebook

Rizling rýnsky

Nová Vieska – Veterný vrch, Rizling rýnsky je veľmi vhodný na pestovanie v našej krajine. Rôzne oblasti svojimi pôdnymi a klimatickými vlastnosťami vštepujú do budúceho vína svoj jedinečný charakter.

Čítať viac »

Dunaj

Nová Vieska – Veterný vrch, Dunaj je ďalším novošľachtencom z dielne Doroty Pospíšilovej. Je to skoro dozrievajúca odroda, ktorá sa zberá na konci septembra.

Čítať viac »

Devín

Nová Vieska – Veterný vrch,
16.9. sme pozbierali náš Devín v úžastnej kondícii s cukornatosťou 24,5 °NM

Čítať viac »

Potvrdenie plnoletosti

Máte 18 a viac rokov?